Актуальные нефтегазовые технологии
Четверг, 28.03.2024, 19:36
Приветствую Вас Гость | RSS
 
Главная Каталог статейРегистрацияВход
Меню сайта
Категории раздела
Мои статьи [6]
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » Статьи » Мои статьи

Підвищення фільтраційних властивостей продуктивних теригенних колекторів у зонах високих температур

Під час оброблення теригенних колекторів із метою підвищення їх фільтраційних характеристик найчастіше застосовують фтористоводневу кислоту. Однак для цього типу пластів можливе також використання некислотних сольових реагентів або композицій хімреагентів із незначною кількістю кислот, які завдяки складним хімічним реакціям можуть ефективно впливати на проникність порового простору. Такими реагентами є суміш діамінвугільної кислоти з солями амонію. Слід зазначити, що під час взаємодії цих речовин лише за високих температур та на поверхні кремнієвої породи можуть проходити реакції з утворенням відповідних солей гуанідину.

Застосування таких речовин для оброблення різних типів колекторів є довготривалим і не призводить до їх руйнування. Крім того, продукти реакції здатні вступати в подальші хімічні перетворення з іншими речовинами. Наприклад, під час взаємодії карбонатних солей гуанідину з вищими жирними кислотами безпосередньо в пласті можливе утворення солей вищих жирних кислот, які, в свою чергу, є одночасно вуглеводнево-розчинними ПАР та інгібіторами вуглекислотної корозії. Тому, якщо обробку проводити за допомогою вищезгаданої композиції хімреагентів, до складу якої входитиме олеїнова кислота, то у результаті досягнемо комплексного впливу на поровий простір продуктивного колектора: часткового розчинення стінок пор, зміни змочуваності її поверхні, зниження поверхневого натягу, відмивання асфальтосмолопарафінистих відкладів(АСПВ), збільшення проникності для вуглеводневої фази.

Одержані результати свідчать про те, що з розглянутих реагентів карбонат гуанідину найкраще розчиняє пісковик, нітрат гуанідину – найгірше. Різну розчинювальну здатність хімреагентів можна пояснити складом досліджуваного керна. У пісковику над карбонатністю переважає вміст глинистих мінералів, тому відбувається розчинення глин речовинами, які мають лужне pH (карбонат гуанідину)/

Отже, сполуки гуанідину розчиняють кремнезем, зменшуючи глинізацію породи. Крім того, під час проходження хімічних реакцій утворюється СО2, який сприяє додатковому зниженню в’язкості вуглеводнів.

Для підтвердження одержання солей гуанідину розроблено методику його визначення, яка полягала в наступному: водний розчин суміші солей амонію та діамінвугільної кислоти за наявності оксиду кремнію поміщали в термостат та витримували 1 год при температурі 150 ºС. Реагувальну суміш кип’ятили зі спиртовим розчином пікринової кислоти. Під час охолодження утворилися голчаті кристали жовтого кольору, які після висушування поглинали СО2 та воду. Цей факт є підтвердженням утворення пікратгуанідину. За необхідності, масову частку утвореного гуанідину в розчині можна визначити гравіметрично.

що під час хімічних реакцій утворюється суміш нових речовин, які позитивно впливають на поровий колектор. Крім солей гуанідину, можливе утворення також біурету – С2Н5N3O2, який має амфотерні властивості й одночасно є ПАР

Для підтвердження цього припущення проведено якісну реакцію на наявність біурету. У разі додавання до реакційної суміші розчину сірчанокислого окису міді з’явилося фіолетово-червоне забарвлення, що доводить утворення біурету.

Композиції хімреагентів починають взаємодіяти між собою на пісковику при підвищених температурах, відповідно у міру утворення нових хімречовин, які впливають на зміну проникності порового простору для вуглеводнів у 1,15–1,32 раза. Встановлено, що їх максимальна дія знаходиться в діапазоні температур 90–150 ºС.

Узагальнивши проведені лабораторні дослідження та проаналізувавши їх результати, ми підтвердили ефективність використання розглянутих композицій хімреагентів для підвищення фільтраційних властивостей продуктивних теригенних колекторів у зонах високих температур; встановили можливість одержання солей гуанідину з діамінвугільної кислоти та солей амонію на природних силікатах; показали вплив утворених сполук на зміну проникності пісковиків родовищ ДДЗ.

Встановлено, що утворені реагенти є ПАР, які зменшують поверхневий натяг, що покращить видалення продуктів реакції з порового простору привибійної зони пласта.

Категория: Мои статьи | Добавил: Helga (05.03.2015)
Просмотров: 321 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar
Вход на сайт
Поиск
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • FAQ по системе
  • База знаний uCoz
  • Copyright MyCorp © 2024
    Бесплатный конструктор сайтов - uCoz